Jaki hosting dla Prestashop?

Szybkość to podstawa, postaw na hosting sprawdzony w bojach

Bardzo częstym pytaniem jakie słyszymy od naszych Klientów jest “Jaki hosting jest najlepszy dla Prestashop?“. Ciężko jest udzielić jednoznacznej i właściwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy sklep ma inne wymagania, inną liczbę odwiedzin i generuje inne obciążenie dla serwera, natomiast jedno jest pewne: Prestashop potrzebuje wydajnego hostingu. Zarówno dla komfortu robienia zakupów jak i obsługi samego sklepu.

Można powiedzieć, że w tym temacie ile głów, tyle opinii, więc przedstawimy Wam naszą, podpartą własnym doświadczeniem i eksperymentami.

Przez wiele lat pracy z Prestashop mieliśmy okazję pracować i testować wiele różnych usług hostingowych, od najbardziej rozreklamowanych, po te mało znane, przeszliśmy przez bardzo szeroki zakres cen usług hostingowych, od najtańszych po te naprawdę drogie. Ze względu na preżny rozwój ecommerce na świecie podstawą jest wybrać hosting, który “zna” specyfikę silnika Prestashop, a na nasze szczęście takich usług jest coraz więcej. W przeciwieństwie do tego co miało miejsce jeszcze kilka lat temu, coraz łatwiej można znaleźć usługę skrojoną typowo pod Prestashop, gdzie parametry serwera są odpowiednio dobrane do obsługi ruchu na sklepie.

Jedną z takich usług oferuje nasz rodzimy Cyber Folks, z którym od niedawna współpracujemy w zakresie usług hostingowych. Cyber Folks jako pierwsza polska firma hostingowa zyskała miano oficjalnego partnera technologicznego Prestashop i w naszej ocenie jako jedyna jest w stanie w przystępnej cenie zaoferować niezawodność i szybkość działania sklepu. Owszem są inne hostingi, które oferują podobne parametry z nimi również ciągle ściśle współpracujemy i obsługujemy sklepy utrzymywane na ich serwerach, jednak to co w naszej ocenie wyróżnia Cyber Folks to stabilność działania. Przedstawimy to na przykładzie sklepu, który obsługujemy i niedawno mieliśmy okazję migrować go na nowy hosting, właśnie na serwerach Cyber Folks, co dało nam możliwość bezpośredniego porównania tego samego sklepu na dwóch różnych środowiskach.

Porównanie parametrów serwera

W poniższej tabelce przedstawiamy parametry obydwu omawianych dzisiaj serwerów. Po zbadaniu potrzeb Klienta wybraliśmy pakiet ps_GO! z oferty Cyber Folks. Pomimo, że oferuje on mniej miejsca na serwerze niż poprzedni serwer, okazuje się ono w pełni wystarczające na potrzeby sklepu produkcyjnego i wersji testowej, pozostawiając odpowiedni zapas miejsca na kolejne witryny.

 Stary hostingCyber Folks ps_GO!
Pojemność dysku100GB50GB
transfer miesięczniebez limitubez limitu
liczba rdzeni procesorab/d2
pamięć RAM (fizyczna)b/d1GB
pamięć RAM (wirtualna)3GB2GB
limit wysyłanych maili dziennie50005000
bazy danychbez limitubez limitu
witryny (domeny)bez limitu5

Wpływ zmiany serwera na wydajność sklepu

Razem ze zmianą serwera postanowiliśmy wdrożyć dedykowany dla Prestashop moduł od Cyber Folks, czyli Cyber Boost. Moduł ten dodaje obsługę LiteSpeed Cache, dba o porządek w bazie danych, a także pozwala na wdrożenie zdjęć w formacie WebP, w bardzo szybki i bezproblemowy sposób. Z jego pomocą można automatycznie ustawić opcje wydajnościowe wbudowane w Prestashop tak, aby były optymalnie skonfigurowane pod dany serwer.

Efekty przenosin możemy zobaczyć w poniższej tabeli:

 

Wyniki dla wersji desktop

 Stary hostingCyber Folks ps_GO!
Ogólny wynik7792
First contentful paint1,1s1,1s
Speed index2,0s1,1s
Largest contentful paint2,7s1,4s
Time to interactive3,6s2,1s
Total blocking time30ms80ms
Cumulative layout shift0,0050,005

Wyniki dla wersji mobile

 Stary hostingCyber Folks ps_GO!
Ogólny wynik2845
First contentful paint4,2s2,5s
Speed index5,7s4,4s
Largest contentful paint10,7s7,9s
Time to interactive18,1s11,2s
Total blocking time950ms530ms
Cumulative layout shift0,1370,14

Poprawie uległ również parametr Time to first byte (TTFB), po przenosinach zmniejszył się z 683ms do zaledwie 247ms