Prestashop czy WooCommerce?

Jaki silnik sklepu jest dla Ciebie najlepszy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania na którym będzie się opierał Twoj biznes to jeden z najważniejszych kroków jaki trzeba poczynić, aby móc odnieść sukces w e-commerce. Dokonanie świadomego wyboru niejednokrotnie pozwala w przyszłości uniknąć problemów i zapewnić stabilne pole do rozwoju.

Tytułem wstępu chcielibyśmy zaznaczyć że, to, że jako agencja zajmujemy się stricte silnikiem PrestaShop, nie oznacza, że w tym artykule będziemy próbowali na siłę kogoś przekonać do tego silnika. Obydwa systemy różnią się od siebie i kluczowe jest dokonanie odpowiedniego wyboru, w czym chętnie pomożemy każdemu.

Zacznijmy zatem od podstaw

PrestaShop to silnik dedykowany do tworzenia sklepów internetowych. Od samego początku swojego istnienia jest projektowany w tym celu i z każdą następną edycją jest coraz bardziej rozwijany, aby dostosować się do zmieniającego się ciągle rynku e-commerce.

WooCommerce nie jest pełnoprawnym systemem e-commerce, a wtyczką do najpopularniejszego silnika do tworzenia stron internetowych i blogów jaki jest WordPress.

Czysto teoretycznie, dzięki obydwu systemom mozna stworzyć to samo, czyli w pełni funkcjonalny sklep internetowy, ale w praktyce szybko okazuje się, że grupa docelowa jest tutaj zupełnie inna.

Dla kogo PrestaShop będzie dobrym wyborem?

Biorąc pod uwagę, że PrestaShop to oprogramowanie zaprojektowane do świata e-commerce, będzie ono dobrym wyborem dla każdego, kto:

  • chce mieć sklep o złożone strukturze, dużej liczbie kategorii i produktów,
  • chce rozbudowywać sklep o nowe kategorie produktowe, funkcjonalności
  • planuje budowę kompleksowego rozwiązania e-commerce
  • chce skalować swój biznes poza granice kraju i obsługiwać Klientów w wielu językach i walutach
  • planuje dotrzeć ze swoimi produktami do szerokiego grona odbiorców, co przełoży się na spory ruch w witrynie
  • posiada podstawową wiedzę techniczną lub zaplecze techniczne do modyfikacji i dostosowywania sklepu

Dla kogo WooCommerce będzie dobrym wyborem?

WooCommerce to wtyczka do WordPressa, która pozwala sprzedawać produkty we własnym sklepie w rramach witryny utworzone na WordPressie. Może to być sklep zabudowany w stronie, lub typowy sklep internetowy. Rozwiązanie to jest raczej dedykowane osobom które:

  • chcą mieć proste miejsce do sprzedaży niewielkiej ilości produktów
  • sprzedają głównie produkty wirtualne i nie wymagaja zaawansowanego zarządzania magazynem
  • sprzedaż produktów traktują jako dodatek do swojej działalności w internecie.
  • oczekują systemu prostego i łatwego w utrzymaniu

Jakie są koszty?

Znaczącą różnicą pomiędzy PrestaShop i WooCommerce są koszty wdrożenia i utrzymania. Możecie zapytać, no dobra, ale o jakich kosztach mowa jak obydwa systemy są przecież dostępne na licencji Open Source. Przecież wystarczy zainstalować, w internecie znajdzie się całą masa darmowych szablonów czy też modułów/wtyczek, więc co tutaj generuje koszty?

Owszem, zarówno PrestaShop jak i Woocommerce to oprogramowania typu Open Source, które nie dość, że są darmowe, to jeszcze można je modyfikować zależnie od swoich potrzeb. Trzeba mieć jednak na uwadze, że po pierwsze, nie każdy ma wiedzę, albo chociażby chęci aby taki sklep stawiać samemu, a po drugie nawet pomimo tego, że do samej instalacji i ustawienia podstawowych rzeczy nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy technicznej, to potrafi ona sprawić problemy i wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji, tak jak chociażby nasza. W obydwu przypadkach kluczem jest odpowiednie podejście do tematu i świadomość, że darmowe, nie zawsze oznacza dobre.

Ciężko nam się wypowiedzieć w temacie kosztów wdrożenia sklepu na WooCommerce, ale możemy się wypowiedzieć w temacie wdrożeń opartych o silnik PrestaShop. Bez zbędnego owijania w bawełnę, koszty takiego wdrożenia wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od tego jakie mechanizmy dodatkowe mają się w sklepie znaleźć, od rozbudowania i zakresu projektu graficznego i wielu innych czynników. Jeżeli chciecie poznać koszt wdrożenia Waszego sklepu w naszej agencji PrestaShop, zapraszamy tutaj, darmową wycenę prześlemy po wypełnieniu naszego briefu.

No dobra, to w takim razie co jest lepsze?

Tak jak napisałem na wstępie, nie da się jednoznacznie powiedzieć, że PrestaShop jest lepszy od WooCommerce, bo chociaż w teorii wiele jest elementów wspólnych dla tych systemów to w praktyce mają one zupełnie inną grupę docelową i oferują inne zalety i wady. 

Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że WooCommerce będzie dobre dla małego sklepu posiadającego 100 produktów w swojej ofercie, a PrestaShop będzie odpowiedni dla sklepu, który tych produktów posiada 1000. Wybór odpowiedniej platformy do prowadzenia sklepu internetowego zależy od całej masy czynników, których nie da się jednoznacznie sprecyzować baz zapoznania się z pomysłem na firmę i specyfiką jej produktów, planami na rozwój itp. Jako agencja PrestaShop zajmujemy się tylko sklepami działającymi na tym silniku, ale na bieżąco śledzimy trendy na rynku e-commerce i doradzamy naszym obecnym i potencjalnym Klientom jak wybrać odpowiednie dla nich rozwiązanie, dlatego jeżeli stoisz przed wyborem platformy do prowadzenia sprzedaży internetowej, skontaktuj się z nami. Nawet jeśli okaże się, że PrestaShop nie jest dla Ciebie, to chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i doradzimy Ci co robić.